access:0 ==> hostplace:amazon currentLocation:rackspace Schowaj blok (session)
show_hidden_parts=0
newslajt ==> /newslajt/article?jdnews_id=25840&show_hidden_parts=0 ==> Master: /acs-subsite/www/skins//packages/acs-subsite/www/skins/master-mobi.adp; ==> /packages/jdnews-lite/templates/2719994-masters/162/master;
modified_since:
Dostępne zmienne systemowe
User ID
user_id
IP
user_ip
LocalEmailAws
local_email
viewport Devel page
is_devel_page
Admin page
is_admin_page
RodoInfoSource
rodoInfoSource
Package ID
package_id
0 216.73.216.26
10.0.16.42
webmaster@londynek.net 1 0 0 google.com 2719994
Zmienne przychodzące na canonical_url: ://wiadomosci
Show hidden parts
show_hidden_parts
0
Show ads
show_ads
>> 1 >> 1
PersonalAds
personal_ads
1 eq 1
Adult
adult_p
0 eq 0
No Ads in Art
no_ads_in_article
0 eq 0
Is classfieds Page
is_classfieds_page
0 eq 0
In Article Ad
inarticle_ad
1 eq 1
Facebook track
fb_track
1
Google track
ga_track
1
Nextmillenium access
nextmilleniumaccess
0
Puste
Header stuff
Dostępne zony bannerowe z OA_zones
SEO - dane na stronie dla SEO
Menu

Długi czas przed ekranami związany z ryzykiem krótkowzroczności

Długi czas przed ekranami związany z ryzykiem krótkowzroczności
Spędzanie czasu przed ekranami komptera, tabletu czy telefonu szczególnie nie służy zdrowiu dzieci... (Fot. Getty Images)
Wysoki poziom ekspozycji na ekrany może nasilać ryzyko krótkowzroczności u młodych osób nawet o 80 proc. - ostrzegają naukowcy na łamach prestiżowego pisma 'The Lancet Digital Health'.

Autorami odkrycia są badacze z Singapuru, Australii, Chin i Wielkiej Brytanii. Przeanalizowali oni ponad 3 tys. publikacji naukowych dotyczących ekspozycji na ekrany urządzeń elektronicznych oraz krótkowzroczności dzieci i młodych ludzi w wieku od 3 miesięcy do 33 lat.

Okazało się, że długi czas spędzony na patrzeniu w wyświetlacz telefonu komórkowego wiąże się z około 30-procentowym wzrostem ryzyka krótkowzroczności, a w połączeniu z nadmiernym korzystaniem z komputera ryzyko to wzrasta aż do 80 proc.

Autorzy podkreślają, że ich wyniki są tym bardziej istotne, iż w czasie pandemii COVID-19 miliony dzieci na całym świecie znacznie wydłużyły czas spędzany z ekranami, chociażby z uwagi na naukę zdalną.

"Szacuje się, że do 2050 roku około połowa światowej populacji będzie miała krótkowzroczność. Jest to więc olbrzymi problem zdrowotny, który bardzo szybko się nasila" - tłumaczy prof. Rupert Bourne, okulista z Anglia Ruskin University i główny autor publikacji. "Nasze badanie jest jak dotąd najbardziej wyczerpującym rozpatrzeniem tej kwestii i wyraźnie pokazuje, że istnieje związek między czasem spędzonym przed ekranem a krótkowzrocznością u młodych osób" - dodaje.

"Ponieważ dzieci w coraz młodszym wieku korzystają z urządzeń cyfrowych a czas spędzony przed ekranami wydłuża się, istnieje pilna potrzeba zbadania, jak dokładnie urządzenia te oddziałują na zdrowie oczu w różnych populacjach. Musimy lepiej zrozumieć rolę, jaką odgrywają one w narastającej epidemii krótkowzroczności. Jest to ważne, aby móc odpowiednio edukować rodziców oraz stworzyć wytyczne dla lekarzy i osób zajmujących się zdrowiem publicznym" - podsumowują autorzy artykułu.

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.07.2025
GBP 4.9089 złEUR 4.2509 złUSD 3.6535 złCHF 4.5537 zł

Sport